Życiorys: Urodził się w 1946 roku, w miejscowości Wronowo. Pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Pisanicy, w Diecezji Ełckiej. W latach 1969 - 1975 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. W dniu 15 czerwca 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Niepokalanego Serca NMP w Łynie, następnie prze 3 lata w parafii św. Walentego w Klewkach, potem w parafii św. Macieja w Bisztynku, oraz w parafii pw. św. Wojciecha w Ełku, a także w Pasłęku w parafii św. Józefa. W 1982 roku wyjechał do Ameryki Południowej i zaczął pracę jako duszpasterz w Argentynie. W latach 1982 - 2002 posługiwał w Diecezji Santiago del Estero. Od 2002 roku pracował w Diecezji Chaco, która leży na północy kraju, granicząc z Paragwajem i Brazylią. Ksiądz Aleksander był administratorem rozległej parafii pw. św. Franciszka Solano, w miejscowości El Sauzalito. Obszar powierzony jego duszpasterskiej trosce mierzył 280 km długości i 150 km szerokości. Ostatnio Ksiądz Aleksander pracował jako wikariusz w parafii pw. Nostra Senhora del Valle w miejscowości Chaco, w Argentynie. Pod koniec 2005 roku powrócił do Polski.
Ks. Jerzy Pecold
Kraj misyjny:Ekwador / Wenezuela
Życiorys: Urodził się w 1957 roku w Pasłęku. Pochodzi z tamtejszej parafii pw. św. Józefa. W latach 1978 - 1984 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Dnia 17 czerwca 1984 roku przyjął święcenia kapłańskie. W Diecezji Warmińskiej do 1986 roku posługiwał w parafii św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Razem z księżmi: Krzysztofem Zielskim oraz Leonem Juchniewiczem i Stanisławem Gorgolem - obecnie kapłanami Diecezji Elbląskiej, w roku 1987 wyjechał do pracy duszpasterskiej do Ameryki Południowej. W latach 1987 - 1992 był duszpasterzem w Ekwadorze. Od listopada 1992 pracował w Wenezueli, w Diecezji San Fernando de Apure, w miejscowości Elorza, w parafii pw. San Jose. Ostatnio posługiwał w parafii pw. San Miguel Arcangel (św. Michała Archanioła) w miejscowości Mantecal w Wenezueli. Obecnie jest poza posługiwaniem jako misjonarz.
Ks. Krzysztof Zielski (śp.)
Kraj misyjny:Ekwador / Wenezuela
Życiorys: Urodzony w 1958 roku w Łukcie. Jego rodzinna parafia, to parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Starych Jabłonkach. W latach 1977 - 1983 był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1983, a następnie został przeznaczony do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu, gdzie posługiwał do 1986 roku. W roku 1987 wyjechał na misje do Ekwadoru, (a potem przeniósł się do Wenezueli) - razem z Księdzem Jerzym Pecoldem, oraz z księżmi obecnej Diecezji Elbląskiej: Leonem Juchniewiczem i Stanisławem Gorgolem. Od listopada 1992 pracował razem z Księdzem Jerzym Pecoldem w Diecezji wenezuelskiej San Fernando de Apure. Do 2006 roku był proboszczem w parafii pw. San Jose (św. Jana), w Elorza, w Wenezueli. W 2006 roku ze względów zdrowotnych przerwał pracę na placówce misyjnej, i w celu leczenia się powrócił do kraju. Na krótko wrócił do misji nad rzekę Orinoko. Jednak choroba wróciła i leczył się w Polsce mieszkając w Gietrzwałdzie. Zmarł 29.09.2008 r. Pochowany na cmentarzu w Ostródzie.
Ks. Andrzej Wanago
Kraj misyjny:Brazylia
Życiorys: Urodził się w 1955 roku, w Kętrzynie. Jego rodzinnym Kościołem jest parafia św. Katarzyny. W latach 1975 - 1981 był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia Kapłańskie przyjął w 1981 roku z rąk Księdza Biskupa Józefa Glempa. Następnie, jako wikariusz został skierowany do pracy duszpasterskiej do Elbląga. Wpierw posługiwał w tamtejszej parafii pw. św. Mikołaja, a potem przeszedł do parafii bł. Doroty w Elblągu, gdzie pracował przez 2 lata. Później znów przez 2 lata posługiwał w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie. Od roku 1985 do 1988 był wikariuszem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku. Przed wyjazdem na misje pracował jeszcze w parafii św. Brata Alberta w Kętrzynie. W latach 1983 - 1990 był pomocniczym Duszpasterzem Głuchoniemych w Diecezji Warmińskiej. W latach 1988 - 1989 przeszedł kurs przygotowawczy w Centrum Formacji Misyjnej, przysposabiający do wyjazdu i pracy na misjach. W roku 1990 wyjechał do Brazylii, gdzie posługiwał w diecezji Juiz de Fora. Ksiądz Andrzej pracował później także w diecezji Santos. Powrócił do Polski w roku 2002. Od momentu powrotu jest Duszpasterzem Głuchoniemych w Archidiecezji Warmińskiej.
Ks. Ireneusz Ropiak SAC
Kraj misyjny:Wybrzeże Kości Słoniowej
Życiorys: Urodził się w 1963 roku w Olsztynie i pochodzi z parafii pw. św. Józefa. W 1981 roku rozpoczął studia i formację w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku. Pracował jako wikariusz w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. W 1989 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC). Od 1991 roku związany jest z Sekretariatem Misyjnym SAC w prowincji Chrystusa Króla. W 1993 roku złożył w tymże zgromadzeniu śluby wieczyste. W latach 1997-2000 odbył specjalistyczne studia licencjackie w Rzymie, w 2002 roku na Wydziale Teologii UWM obronił rozprawę doktorską. Od października 1993 roku pracował jako misjonarz, posługując w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powrócił z misji i obecnie pracuje duszpastersko w Belgii.
Ks. Józef Gruszkiewicz
Kraj misyjny:Republika Południowej Afryki
Życiorys: Urodzony w 1958 roku, w Olsztynku. Pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa - głównej parafii w Olsztynku. W latach 1979 - 1985 był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia Kapłańskie przyjął w 1985 roku, z rąk Księdza Biskupa Jana Obłąka w Konkatedrze olsztyńskiej. Jako wikariusz pracował w parafiach: od 1985 do roku 1987 w parafii pw. św. Józefa w Morągu, później w latach 1987 - 1989 w parafii św. Jakuba w Olsztynie, oraz przez rok w par. św. Brunona w Giżycku. W roku 1990 udał się do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, w celu przygotowania się do pracy na misjach. Jako Misjonarz pracował w latach 1991 - 1997 w Republice Południowej Afryki w Kuruman, położonym w diecezji Kimberley, na Kalahari. Do tej samej diecezji dołączył niebawem kolejny warmiński kapłan - ksiądz Marian Midura. Od 1997 roku ksiądz Józef pełni posługę duszpasterską w Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje w diecezji Portsmouth, gdzie w 2005 roku został inkardynowany.
Ks. Marian Midura
Kraj misyjny:Republika Południowej Afryki
Życiorys: Urodził się w 1961 roku w Mielcu w woj. podkarpackim. Jest kapłanem Archidiecezji Warmińskiej. Do Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie wstąpił w 1981 roku, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pochodzi z diecezji tarnowskiej, z parafii pw. św. Anny w Wadowicach Górnych. Jako młody kapłan, do 1992 roku pracował w Ostródzie w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W roku 1992 rozpoczął formację misyjną w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 1993 roku wyjechał do pracy misyjnej do Republiki Południowej Afryki, gdzie posługiwał przez 6 lat w diecezji Kimberley, w miejscowości Kuruman na obrzeżach pustyni Kalahari. Końcem października 1999 r. powrócił do Polski i został skierowany do pracy w Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W roku 2000 roku założył organizację pomocy misjom MIVA Polska i do 2008 roku był jej dyrektorem. W 2005 roku został mianowany Krajowym Duszpasterzem Kierowców. W roku 2006 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, obronił rozprawę doktorską, zatytułowaną "Wkład polskich misjonarzy i misjonarek w rozwój Kościoła katolickiego w Senegalu". Od roku akademickiego 2006/2007 jest wykładowcą misjologii na UKSW w Warszawie. W roku 2008 powrócił do Archidiecezji Warmińskiej. Jest kapelanem Służby Celnej w stopniu podkomisarza (po zdaniu egzaminów państwowych został oficerem SC). Jest kapelanem ośrodka duszpasterstwa Policji przy Komendzie Wojewódzkiej w Olsztynie. Od 2013 roku jest też Delegatem Arcybiskupa, Metropolity Warmińskiego ds. Duszpasterstwa Misyjnego.
Ks. Janusz Ostrowski
Kraj misyjny:Togo
Życiorys: Urodził się w 1964 roku w Olsztynie. Pochodzi z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1985-1991 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku i przez 2 lata pracował w parafii pw. św. Katarzyny w Braniewie, jako wikariusz. W roku 1993 został skierowany na studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie "Gregorianum", które ukończył w roku 1997, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. Potem pracował w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum", gdzie w latach od 1998 do 1999 pełnił funkcję Wicerektora. W roku 1999 wyjechał do pracy na misjach w Afryce. Od początku swojego wyjazdu pracował w Togo, w Diecezji Sokode. Był wikariuszem w parafii St. Joseph Artisan, w miejscowości Adjengre, w Togo. W 2006 roku powrócił do Archidiecezji Warmińskiej. Ksiądz Janusz jest obecnie pracownikiem Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej oraz wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Ks. Ireneusz Kuźmicki
Kraj misyjny:Filipiny
Życiorys: Urodził się w 1966 roku w Bartoszycach. Pochodzi z parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej. W 1985 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. W 1992 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską, jako wikariusz, w parafii katedralnej - pw. św. Jakuba w Olsztynie. Posługiwał także w parafii pw. św. Anny w Barczewie oraz w parafii pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie, gdzie był proboszczem. W 2002 roku w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowywał się do pracy na misjach. Od 1 stycznia 2003 roku pracował na Filipinach, jako wikariusz parafii pw. Our Lady of the Gate, w mieście Daraga. Parafia ta znajduje się w Diecezji Legazpi i liczy około 70 tys. mieszkańców, spośród których około 95% to katolicy. Pracując w parafii ksiądz Ireneusz był także duszpasterzem akademickim państwowego uniwersytetu w prowincji Albay. W maju 2005 roku Ksiądz Biskup Diecezji Legazpi skierował księdza Ireneusza do pracy w seminarium diecezjalnym w roli ojca duchownego. Ksiądz Ireneusz był jedynym Warmińskim Misjonarzem pracującym na kontynencie azjatyckim. Powrócił do Archidiecezji i w roku 2010 wyjechał do Irlandii i tam pracuje w duszpasterstwie.
Ks. Robert Nurczyk
Kraj misyjny:Argentyna, Brazylia
Życiorys:
Ks. Robert Nurczyk - święcenia kapłańskie otrzymał w 2005 r. w Katedrze pw. Św. Jakuba Olsztynie. Od 2005 do
2007 pracował jako wikariusz w parafii Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. W
2007 r. rozpoczął kurs przygotowawczy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W
2008 wyjechał na misje do Argentyny. W latach 2009–2011 był na misjach w
Brazylii. W 2011 r. powrócił do Polski i od września 2011 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Mateusza w
Olsztynie, obecnie jest wikariuszem w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w
Świętajnie k. Szczytna.
Ks. Tomasz Rosa
Kraj misyjny:Tanzania
Życiorys: Ks. Tomasz Rosa urodził się 1 listopada 1979 roku w Kętrzynie. W roku
1999 ukończył Technikum Budownictwa Wodnego w Kętrzynie egzaminem
maturalnym. W roku 2005 zakończył studia na Wydziale Teologii
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W roku 2005 po
zakończonych studiach i formacji w Wyższym Seminarium Duchownym
„Hosianum” Metropolii Warmińskiej przyjął świecenia kapłańskie z rąk
Arcybiskupa dr Edmunda Piszcza w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w
Olsztynie. Po święceniach kapłańskich, ks. Tomasz Rosa pracował jako
wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku. W 2008
roku rozpoczął przygotowania do wyjazdu na misje jako kapłan
współ-stowarzyszony ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich (SMA). W roku
2009 ukończył naukę języka angielskiego w Manchester Academy of English
(UK) i wyjechał do Tanzanii we wschodniej Afryce. Po ukończonym kursie
języka kiswahili w Makoko Lauguage School w Tanzanii rozpoczął praktykę
pastoralną wśród plemienia Masajów w diecezji Arusha. W 2010 roku zaczął
pracować jako wikariusz w parafii Ngudu St. Mary`s Catholic Mission w
Archidiecezji Mwanza. Od roku 2013 jest proboszczem tejże parafii.
Parafia Ngudu jest niewielkim miasteczkiem znajdującym się na terenie
zamieszkałym przez plemię Wasukuma. Plemię Wasukuma jest jednym ze 147
grup etnicznych, które znajdują się na terenie Tanzanii. Parafia Ngudu
liczy ponad 8000 wiernych zamieszkałych w 14 wioskach na terenie misji.
Do codziennych obowiązków pastoralnych w Ngudu zalicza się: sprawowanie
posługi pastoralnej w wioskach w buszu, opieka nad chorymi, formowanie
dzieci i młodzieży, nauczanie osób starszych oraz liczne inne obowiązki
wynikające z codziennej aktywności parafii. W roku 2015 powrócił z Misji i duszpasterzuje w Archidiecezji Warmińskiej.
Justyna Januszko
Kraj misyjny:Boliwia, Malawi
Życiorys:
Pochodzi z Pieniężna
Pracowała na misjach w Afryce w MALAWI od 2002 r. do 2005 r.
Pracowała w BOLIWII w BULO-BULO, CHAPARE od 2006 roku. W 2014 roku wróciła do Polski.
Wolontariusze świeccy w
Bulo Bulo prowadzą dom dla dziewczyn z rodzin patologicznych lub z poważnymi
problemami szkolnymi. Dom prowadzony jest przy Parafii Matki Bożej z Copacabany.
Poza pracą w internacie
wspomagają pracę duszpasterską księży i sióstr. Opiekują się grupą ministrantów
ze stacji dojazdowej w Rio Blanco i grupą dziecięcą i chórem.
W roku 2014 powróciła do Polski.
Magdalena Bartnikowska - misjonarka świecka
Kraj misyjny:Togo
Życiorys:
współpraca ze: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich;
pochodzi z Olsztynka - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
pracowała w TOGO - LA PAROISSE DE MARIE - REINE DU MONDE A SAOUDE w latach 2011 - 2012
Mój sen o Afryce stał się rzeczywistością… W sierpniu 2011 roku, jako wolontariuszka
wyruszyłam do Togo. Miałam szczęście przez rok pożyć w innym świecie - w
świecie radości i kolorów. Z zawodu jestem nauczycielką języka niemieckiego. W
Togo, w maleńkiej wiosce położonej na północy kraju, uczyłam w liceum języka
niemieckiego. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie. Miałam okazję poznać
realia togijskiej szkoły, jakże odmienne od naszej rzeczywistości. Do dzisiaj
pamiętam moje przerażenie, jak weszłam do klasy liczącej ok. 70 uczniów.
Pierwsza myśl, jaka mi się nasunęła, dotyczyła oczywiście dyscypliny. Byłam
przekonana, że nie zapanuje nad tak liczną grupą. Okazało się, że moje obawy
były niepotrzebne. Nie miałam absolutnie żadnych problemów z nieodpowiednim
zachowaniem uczniów. Młodzież doskonale wie, jakie zasady obowiązują na lekcji.
Mówiąc w języku, którego nauczam „Ordnungmusssein”.
Poziom uczniów wcale nie odbiegał od poziomu polskiej młodzieży. Byli
uczniowie, dla których nauka jest bardzo ważna, byli też tacy, którym
niekoniecznie nauka była w głowie. Moim głównym zadaniem było przede wszystkim
nauczanie. Nie miałam na głowie stosów papierków i dokumentacji, które
obowiązują w polskiej szkole. Uczniowie codziennie zaczynali lekcje od
króciutkiego apelu. Gromadzili się na wspólne odśpiewanie hymnu i wciągnięcie
flagi na maszt. Uczniów obowiązuje odpowiedni strój, tzn. mundurki szkolne.
Bardzo podobały mi się ta afrykańskie zwyczaje w szkole.
Grono pedagogiczne liczyło 16 nauczycieli, sami mężczyźni, wszyscy pochodzili z
Togo. I ja jedyna kobieta, do tego biała. Wzbudzałam niemałą sensację, ale
traktowali mnie jak „swojaka”.
Po roku naprawdę z żalem opuszczałam Czarny Ląd.
To właśnie w Togo miałam okazję pożyć w innej rzeczywistości. W Afryce
doświadczyłam, że proste życie jest piękne. Owszem większość ludzi żyje tu w
biedzie, ale nie jest to powód do „smutkowania” i do narzekania. Trzeba cieszyć
się z drobnych rzeczy. Trzeba się cieszyć z obecności drugiego człowieka.
Trzeba się cieszyć, bo jest Pan Bóg. A z Nim zawsze w życiu się układa.
Przez ten rok żyłam w kraju- raju. Każdego dnia zachwycałam się ludźmi i piękną
przyrodą dookoła. Każdego dnia doświadczałam radości i życzliwości
Afrykańczyków. Utwierdziłam się, że w życiu najważniejsze jest być, a nie mieć.
Wiem jedno, my Europejczycy jesteśmy rozwydrzeni i zepsuci. Nie doceniamy tego
co mamy. Jesteśmy wygodni i roszczeniowi. Nam się przecież wszystko należy. Tak
szczerze powiedziawszy to jesteśmy ubodzy. Nie ma w nas tyle radości, tyle
kolorów i tyle życzliwości co u Afrykańczyków. Nie ma w nas tej prawdziwej
wiary. Takiej szczerej i autentycznej.
Dzisiaj często wspominam te cudowne chwile na Czarnym Lądzie i wzdycham do
mojej ukochanej Afryki.
Uczyłam się jej każdego dnia… potrzeba jednak lat żeby chociaż trochę załapać o co chodzi w tym afrykańskim świecie.
Afryko dziękuję Ci za tych wszystkich prostych i zwyczajnych ludzi.
Afryko dziękuję Ci za tę radość ludzi, za ten piękny czas z drugim człowiekiem.
Afryko dziękuję Ci za tę piękną egzotykę, za niebo pełne gwiazd, za niesamowite
głosy przyrody.
Afryko dziękuję Ci za wspaniałe Boże Narodzenie na twojej ziemi.
Afryko dziękuję Ci za te piękne dni Triduum i za prawdziwe Zmartwychwstanie. AFRYKA JEST WSPANIAŁA!
Katarzyna Kobusińska - misjonarka świecka
Kraj misyjny:Albania, Zambia
Życiorys:
Mieszka i pracuje w Olsztynie. Pochodzi z Łowiczka (woj. kujawsko-pomorskie).
Współpraca z Międzynarodowym Wolontariatem Don Bosco.
W
latach 2004-2010 prowadzenie dzieł misyjnych w olsztyńskiej grupie MWDB.
Pracowała na misji w:
- Albanii od 07.2008 r. do 07.2009 r. - Misja Księży Salwatorianów w Shkrelu i Kopliku
(praca z dziećmi);
- Zambii od 2009 r. do 2010 r. - Misja Sióstr Salezjanek w Mansie (koordynowanie
przedszkolem i programem Adopcji na odległość, praca w Oratorium).
Naszych dobrodziejów wspieramy serdeczną modlitwą i Ofiarą Mszy św. - szczególnie w każdą II-gą Sobotę miesiąca!
Możesz podać swoje dane osobowe, aby stworzyć druk wpłaty. Po utworzeniu druku możesz go wydrukować i wpłacić wybraną kwotę na poczcie lub w dowolnym banku.
Jeśli nie wypełnisz danych zawsze możesz wpisać je ręcznie.