Św. Krzysztof w Waplewie

Główne uroczystości ku czci Świętego Krzysztofa rozpoczęły się uroczystą Mszą św. za kierowców o godzinie 10.00. Celebrował ją ks. Marian Midura, proboszcz parafii i zarazem Krajowy Duszpasterz Kierowców wraz z ks. Jerzym Kraśnickim, dyrektorem MIVA Polska. Przykościelny nowy parking oraz całe sąsiedztwo kościoła zapełniły samochody. Młodzi przyprowadzili do poświęcenia swoje hulajnogi. Przyjechali motocykliści. Przed kościołem jako pierwsze pojazdy do poświęcenia stały pojazdy Służby Celnej i Policji.

Ks. Jerzy w okolicznościowej homilii nawiązując do ewangelicznej przypowieści o skarbie ukrytym mówił o wierze, która wymaga od nas wysiłku, pracy nad sobą i dawania odważnego świadectwa życia. Przywołał tu świadectwa Męczenników: św. Krzysztofa, który oddał życie za Chrystusa w czasach prześladowania chrześcijaństwa oraz współczesnych polskich misjonarzy – męczenników z Pariacotto z Peru, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, Franciszkanów, którzy zginęli z rąk Świetlistego Szlaku w 1991 roku.  Ich obraz i relikwie były w tym dniu w Waplewie dzięki MIVA Polska. „Nasze świadectwo wiary – powiedział dyrektor MIVA Polska – odnosi się także do bycia chrześcijaninem także za kierownicą. To świadectwo dajemy poprzez kulturę jazdy, szacunek dla przepisów drogowych, szacunek dla innych użytkowników drogi”. Kaznodzieja zauważył także, że „na naszych drogach często obecna jest agresja, która może prowadzić do wielu wypadków”. Zachęcił też, by w sprawie bezpieczeństwa na drodze zwracać się o pomoc w modlitwie do Boga i do św. Krzysztofa, patrona kierowców. Podziękował także kierowcom za każdy grosz przekazany na pojazdy misyjne, jako podziękowanie za bezpieczne podróże.

Swoje słowo skierował do obecnych mistrz kierownicy, Krzysztof Hołowczyc, który z właściwym sobie kunsztem i taktem podkreślił, że bezpieczny kierowca to kierowca odpowiedzialny. Odpowiedzialność powinna cechować każdego kierowcę. Chociaż wypadki na drogach były, są i będą, to jednak nasze odpowiedzialne zachowania mimo wzrostu natężenia ruchu mogą przyczyniać się do poprawy sytuacji.

Do apelu przyłączyła się także Komenda Wojewódzka Policji z jej Wydziałem Ruchu Drogowego. Policjanci z Olsztyna zostali uhonorowani tegorocznym wyróżnieniem Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska – Złotą Kierownicą św. Krzysztofa za ich wielki wkład w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, szczególnie w obrębie Warmii i Mazur i współpracę na tym polu z KDK i MIVA.

Oprócz tego tegorocznym wyróżnieniem Złotej Kierownicy św. Krzysztofa została nagrodzona Polska Federacja Szkół Szkolenia Kierowców (PFSSK) i związani z nią: Włodzimierz Gąsiorek, Dariusz Gil i Wojciech Szemetyłło za zasługi na polu edukacji brd wśród młodych, za wieloletnią współpracę z KDK i MIVA na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz promocję Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km i pomoc polskim misjonarzom w zdobyciu środków transportu. Nagrody wręczył Laureat Złotej Kierownicy, Krzysztof Hołowczyc.

Specjalne podziękowanie otrzymali także fundatorzy i budowniczy kapliczki św. Krzysztofa oraz dobroczyńcy nowego parkingu.Wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami polskich misjonarzy męczenników z Peru, a końcowe błogosławieństwo ku radości wiernych zostało udzielone w jednym z języków w RPA - języku setswana.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie nowej kapliczki św. Krzysztofa. Wmurowano też akt fundacyjny. Ks. Marian przypomniał, że jest to kolejna na Warmii kapliczka tego typu, która powstała dzięki inicjatywie Krajowego Duszpasterstwa Kierowców, bo wszyscy na naszych drogach – jak zaznaczył – potrzebujemy błogosławieństwa Bożego i opieki św. Krzysztofa. Następnie ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska poświęcił wszystkie pojazdy, od ciężarowych począwszy po rowery i hulajnogi. Wszyscy otrzymali jako pamiątkę breloczki do kluczy z wizerunkiem św. Krzysztofa oraz Dekalog Kierowcy, a przy okazji przekazywali swoje ofiary na pojazdy dla misjonarzy.

Od godzin porannych wierni odwiedzali stoisko MIVA Polska przed kościołem, do którego zapraszał Mateusz Sigiel z MIVA. Można w nim było zaopatrzyć się w pamiątki z krajów misyjnych. Popularnością cieszył się kiermasz książek na misyjne środki transportu.

Po uroczystościach Ks. Marian przygotował specjalny poczęstunek – kociołek afrykański (potjie kos), który wieńczył całą uroczystość. Wśród gości byli także wieloletni przyjaciele MIVA Polska z Mielca, Krzysztof Leś i Edward Zieliński. Inicjatorem wydarzenia w Waplewie był ks. Marian Midura, proboszcz parafii i kapelan KAS, który zaprosił wszystkich na wspólną modlitwę za kierowców.

 MIVA Polska składa serdeczne podziękowanie ks. Marianowi za zorganizowanie uroczystości i wszystkim za przekazane wsparcie na środki transportu dla misjonarzy. (za: MIVA Polska: www.miva.pl )

Wpłaty proszę kierować na konto:
06 8857 0002 3012 0164 5799 0019

Tytuł wpłaty: "Misje - na pomoc misjonarzom"

Naszych dobrodziejów wspieramy serdeczną modlitwą i Ofiarą Mszy św. - szczególnie w każdą II-gą Sobotę miesiąca!

Możesz podać swoje dane osobowe, aby stworzyć druk wpłaty. Po utworzeniu druku możesz go wydrukować i wpłacić wybraną kwotę na poczcie lub w dowolnym banku.

Jeśli nie wypełnisz danych zawsze możesz wpisać je ręcznie.