2032 polskich misjonarzy pracuje w 97 krajach

W najbliższą niedzielę 22 października przypada Niedziela Misyjna. Tego dnia w całym kraju odbędą się modlitwy w intencji misji, a ofiary z tacy zbieranej w kościołach przeznaczone zostaną na potrzeby misyjne. Bp Jerzy Mazur podkreśla, że polscy misjonarze są oni obecni na wszystkich kontynentach. Najwięcej z nich pracuje w Afryce i na Madagaskarze 811; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 802; w Azji 333; w Oceanii 66; oraz w Ameryce Północnej 20. Wśród polskich misjonarzy jest 24 biskupów misyjnych: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 11; w Afryce -; w Azji 2, w Oceanii 3 oraz 2 w Ameryce Północnej. Dodał, że liczba polskich misjonarzy wzrosła o 25 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się 12 kapłanów, 6 sióstr zakonnych, 2 kleryków i 3 osoby świeckie.

W tym roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji obchodzi 50-lecie działania. Jubileusz świętowała m.in. podczas sympozjum "Świeccy a misje", zorganizowanym na UKSW w Warszawie w trakcie letniego pobytu polskich misjonarzy w kraju. Wzięło w nim udział 700 osób. Sprawa udziału świeckich w misjach ma bardzo duże znaczenie - przypomina bp Mazur. W tym roku wyjechało do krajów misyjnych 61 świeckich wolontariuszy. Chcielibyśmy również ożywić duchem misyjnym młodzież w parafiach, a zwłaszcza zwrócić się do bierzmowanych i kandydatów do bierzmowania. Mamy propozycję ich współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, celem tworzenia grup misyjnych mówi bp Mazur.

W tym roku po raz pierwszy, 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Nagroda została ustanowiona z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Ustanowienie nowej nagrody przez przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Do jej pierwszej edycji zgłoszono aż 108 kandydatów, a dokonało tego 51 podmiotów. Medal przyznany zostanie w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagroda zostanie wręczona trzem osobom bądź instytucjom. - Mamy świadomość, że o wiele więcej z nich zasługuje na uhonorowanie medalem za zasługi dla misji mówi KAI ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Ale pamiętaliśmy, że jest to pierwsze spotkanie Kapituły. W następnym roku nagrodzimy kolejnych zasłużonych. Czytając opisy dokonań kandydatów do medalu byłem zdumiony ich ofiarnością, pasją, jaką żywią dla misji. To są ludzie całkowicie oddani sprawie misji. Prawdziwi uczniowie-misjonarze dodaje.

mp, zs, lk / Warszawa

 

Wpłaty proszę kierować na konto:
06 8857 0002 3012 0164 5799 0019

Tytuł wpłaty: "Misje - na pomoc misjonarzom"

Naszych dobrodziejów wspieramy serdeczną modlitwą i Ofiarą Mszy św. - szczególnie w każdą II-gą Sobotę miesiąca!

Możesz podać swoje dane osobowe, aby stworzyć druk wpłaty. Po utworzeniu druku możesz go wydrukować i wpłacić wybraną kwotę na poczcie lub w dowolnym banku.

Jeśli nie wypełnisz danych zawsze możesz wpisać je ręcznie.